ایفای نقش جدی‌تر «سمت» در تحول آموزش و پژوهش علوم انسانی
77 بازدید
نحوه تهیه : فردی
محل انتشار : خبرگزاری دانشجویان ایران
تعداد شرکت کننده : 0

حجت‌الاسلام و المسلمين دكتر مرقاتي، قائم‌مقام و رییس مرکز تحقیق وتوسعه علوم انسانی سازمان سمت با اعلام اين مطلب به خبرنگار علمي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) گفت: با توجه به ماموريت ذاتي سازمان كه تدوين محتواي مناسب براي علوم انساني مبتني بر مباني اسلامي است و به منظور گسترش زمينه‌هاي نقش آفريني سازمان در تحول و ارتقاي علوم انساني كشور كه مورد تاكيد مقام معظم رهبري است، ملاقاتي با معاون پژوهشي وزير علوم داشتيم كه طي آن گزارشي از فعاليت‌هاي سمت در حوزه علوم انساني، طرح‌هاي تحقيقاتي انجام شده و برنامه‌هاي در دست اقدام و آتي و همچنين مجموعه انتشارات سمت ارائه كرديم و از معاونت پژوهشي درخواست كرديم اين آثار را بررسي و زمينه استفاده از آنها در تحول آموزش و تحقيقات علوم انساني را فراهم كنند.

وي خاطرنشان كرد: پس از بحث و تبادل نظر صورت گرفته معاون پژوهشي و فناوري وزير علوم بر ضرورت استفاده از توانمندي‌هاي سمت در برنامه‌هاي تحول و ارتقاي علوم انساني در وزارت علوم و استفاده از كتب سمت در سر فصل دروس رشته‌هاي علوم انساني تاكيد كردند.

مرقاتي تصريح كرد: در اين نشست مقرر شد، سازمان سمت راسا نسبت به دسته بندي و ارزيابي آثار خود اقدام و نتيجه را جهت بهره برداري به وزارت علوم ارسال و كار گروهي تخصصي براي بررسي دقيق تر اين آثار براساس ارزيابي اوليه تشكيل و نتيجه را جهت بهره برداري در تعيين سرفصل ها و متون اعلام كند.

دكتر سيد طه مرقاتي

وي خاطرنشان كرد: در اين نشست همچنين مقرر شد كه از توان سمت براي نظارت علمي فعاليت‌ها و آثار توليدي ديگران نيز استفاده شده و نمايندگان سازمان در سازوكارهاي مشاوره و تصميم گيري حضور فعال داشته باشند.

مرقاتي در پاسخ به اين سوال كه آيا منشورات گذشته سمت مي‌تواند با منابع جديد علوم انساني منطبق شود، گفت: بخش زيادي از كتابهاي سمت حاوي مباحث مبنايي علوم انساني است و تاكنون در سرفصل ها و رشته هاي دانشگاهي استفاده نشده كه مي‌تواند با تغييرات لازم در رشته ها و سرفصل هاي جديد علوم انساني گنجانده و وارد چرخه پژوهش و آموزش كشور شود. تقاضاي ما هم از وزارت علوم و دانشگاه‌ها و مراكز تحقيقاتي بررسي آثار سمت و محول كردن نياز دانشگاه‌ها به سازمان است تا از طريق شبكه بزرگ اساتيد حوزه و دانشگاه كه با سمت همكاري دارند تامين اين نيازها را به عنوان اولويت برنامه هاي خود دنبال كنيم

آدرس اینترنتی